Novinky - 2009, 2008

20.12.2009 - Po dlouhé době zase aktualizuji stránky a přidávám pár obrázků, které sem možná na první pohled úplně nezapadají. Na druhou stranu i vánoční perníková chaloupka byla vlastně stavebnice, kterou jsem slepil. Nutno přiznat, že první várku lepicí a zdobicí směsi z cukru jsem netrefil úplně nejlépe, takže schla příliš dlouho. Proto jednotlivé díly drží pohromadě díky lepidlu z tavné pistole... Nicméně tento neobvyklý postup určitě okem neodhalíte. Chaloupka navíc dostala i elektrické osvětlení z LED diod.

30.8.2009 - CamTank je název nového přírůstku do mé sbírky, základ tvoří tankový podvozek, který jsem vyzbrojil bezdrátovou kamerou. Tou sice nikoho nezastřelíte, ale zábavy si užijete dost.

1.7.2009 - Laserový projektor se konečně dočkal dokončení a zdokumentování. Věnoval jsem jeho vývoji a stavbě dost času, takže doufám, že vás alespoň trochu zaujme.

3.5.2009 - Už se tu dost dlouho neobjevilo nic nového, takže jsem se rozhodl uveřejnit předběžné fotografie laserového projektoru, na kterém už delší dobu pracuji. Původně měl být skoro celý postaven z LEGO dílů, ale ukázalo se, že tudy cesta nevede. Začal jsem tedy znovu, experimentoval, testoval a než budu s projektorem úplně spokojený, bude to chtít asi ještě hodně práce. Ale jakmile ho dokončím, určitě se dočkáte podrobnějšího popisu. Zatím jsem alespoň vybral pár pěkných obrazců, které se mi daří promítat, abyste trošku měli představu, co to vlastně umí.

4.4.2009 - Tentokrát jsem si trochu pohrál s laserem a v kombinaci s Mindstorms vznikla laserová závora.

22.3.2009 - Dnes zase přidávám jeden svůj výtvor, využil jsem v praxi potenciometry připojené k řídicí jednotce NXT a postavil jednoduchý joystick. Pro představu přikládám následující obrázky, na samostatné stránce věnované joysticku se pak dozvíte podrobnosti a najdete tam i video.

LEGO Mindstorms NXT joystick LEGO Mindstorms NXT joystick LEGO Mindstorms NXT joystick

Také moje nádraží už je pravděpodobně definitivně dokončeno. Zabudoval jsem do něj systém pro řízení vlaků a další úpravy zatím neplánuji.

20.3.2009 - Nedávno mi dorazily kabely s redukcí Mindstorms RIS 2.0 - NXT. Takže jsem v praxi konečně vyzkoušel připojení vlastních senzorů i k novější řídicí jednotce NXT. Vše funguje bez problémů.

1.3.2009 - V posledních dnech jsem napsal popis nově vyrobeného panelu s tlačítky pro RCX. Najdete ho na stránce Vlastní senzory pro Mindstorms.

Navíc jsem uveřejnil další výsledek mé kutilské snahy - jednoduchý systém řízení LEGO vláčku na trati.

5.2.2009 - V letošním roce se má objevit nová verze Mindstorms NXT 2.0, na toto téma už delší dobu probíhá diskuze na fóru Kostky.org, takže pokud Vás zajímají nějaké předběžné informace, koukněte.

Pro příznivce Mindstorms jsem vytvořil novou stránku zabývající se výrobou vlastních senzorů. Zatím je to jen začátek pokusů, k RCX jsem připojil potenciometr, ale rád bych pokročil i dál.

31.1.2009 - Už delší dobu se tu nic nového neobjevilo, to ale neznamená, že bych nic nedělal. Provedl jsem na svém nádraží pár úprav a hlavně zabudoval osvětlení, což zabralo dost času, ale výsledek je opravdu pěkný.

Osvětlené nádraží Osvětlené nádraží Osvětlené nádraží Osvětlené nádraží

6.1.2009 - Nabízím ke stažení LEGO katalog na rok 2009 (zdroj: LEGO fórum Kostky.org).

31.12.2008 - Během volna jsem se samozřejmě hodně věnoval LEGU, takže k mým oblíbeným vláčkům konečně přibylo i pěkné nádraží. Další obrázky najdete zde.

Nádraží

27.12.2008 - Aktualizoval jsem stránku zabývající se osvětlením vláčků pomocí LED diod. Výsledné fotky jsou poměrně pěkné, no posuďte sami.

Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky

Zároveň bych se také chtěl pochlubit, co mi přinesl Ježíšek, je to nádherná stavebnice Creator vila 4954:

Creator vila 4954 Creator vila 4954 Creator vila 4954 Creator vila 4954

23.12.2008 - Dovolil jsem si uveřejnit přáníčko s LEGO tématikou. Přiznávám, že vlastní výroby, takže, prosím, omluvte můj umělecký antitalent.

14.12.2008 - Po dlouhé odmlce, způsobené nedostatkem času a přebytkem lenosti, přidávám zase něco nového. Tentokrát jsem si pohrál s jedním vláčkem a vybavil ho LED osvětlením. Časem přibudou určitě i další.

25.10.2008 - Aktualizoval jsem stránku s novinkami o LEGO Mindstorms NXT.

9.10.2008 - Dokončil jsem svůj nový výtvor, model německého tanku Panzerkampfwagen (PzKpfw) VI Tiger z druhé světové války. Samozřejmě se nejedná o statický model, Power Functions motory totiž dokážou pořádně zacloumat i s tímto "drobečkem".

Panzerkampfwagen VI Tiger Panzerkampfwagen VI Tiger Panzerkampfwagen VI Tiger

16.9.2008 - Pokud Vás zajímá LEGO Power Functions systém, který v současné době firma LEGO používá do svých stavebnic řady Technic a Creator, mohu doporučit tyto stránky. (nutná je znalost angličtiny) Najdete zde i technické detaily, porovnání parametrů motorů a další užitečné informace.

6.8.2008 - Přidávám popis a fotogalerii modelu silničního auta v měřítku 1:10 na podvozku Tamiya TT-01.

Tamiya TT-01 - hotové šasi i s karosérií Světla v akci

1.8.2008 - Přesto, že doma se na něj práší už asi měsíc, až dnes přidávám fotky svého prozatím posledního, spíše oddechového modelu Prázdninové středisko.

Prázdninové středisko Prázdninové středisko

31.7.2008 - Do rukou se mi dostala momentálně nejzajímavější LEGO Technic stavebnice - 8275 Buldozer. Proto jsem se rozhodl podělit se s vámi o pár fotografií a své dojmy.

Buldozer 8275 Buldozer 8275

26.6.2008 - Během minulého víkendu proběhla stavba a zalétání nového přírůstku do flotily modelů - letounu Easy Star od firmy Multiplex. Je určený především pro méně zkušené piloty nebo i úplné začátečníky, což mohu potvrdit. Při stavbě je asi největším problémem slepení trupu a poté ocasních ploch, protože sekundové lepidlo tuhne více než rychle a chyby se špatně napravují. Letové vlastnosti jsou výborné, řízení snadné a případné tvrdší přistání by měl model vydržet. Ale doufám, že nedojde na ověření nerozbitnosti v praxi...

Takto vypadalo budoucí letadlo po rozbalení krabice Po úspěšném letu s Easy Starem

25.5.2008 - Konečně jsem navštívil v Brně výstavu LEGO - Hračka i hobby 2008, pochopitelně jsem si domů přivezl pár fotek.

Výstava LEGO - Hračka i hobby 2008 Výstava LEGO - Hračka i hobby 2008 Výstava LEGO - Hračka i hobby 2008 Výstava LEGO - Hračka i hobby 2008

11.5.2008 - Přestože je to tak trochu mimo téma těchto stránek, rozhodl jsem se umístit sem i svoje fotky z Tyrolských Alp.

Doporučené rozlišení 1024 x 768 a více

Prohlížeč Microsoft Explorer, Mozilla Firefox nebo Opera