CamTank

Všechno začalo zcela nevinně, objevením stránek Hobbyrobot a zejména pak navštívením e-shopu. Po prozkoumání celého sortimentu a důkladném poslintání monitoru došlo ke koupi. Brzo domů dorazil balíček s díly tankového podvozku a regulátorem Sabertooth 2x5 pro řízení motorů. Při studování dokumentace zjístíte, že je to velmi chytrý kus elektroniky. Mimo jiné je kompatibilní s modelářským RC systémem a umožní tak nezávislé a plynulé ovládání obou motorů, samozřejmě včetně zpětného chodu. Stačilo přidat přijímač, akumulátor a sestavený tankový podvozek už velmi svižně reagoval na povely z volantového vysílače. Jízdní vlastnosti a manévrovací schopnosti jsou skutečně výborné.

Ačkoliv už se základním provedením si pěkně pohrajete, byla by škoda velký potenciál podvozku dále nevyužít. Jako malé vylepšení jsem namontoval bezdrátovou kameru a LED osvětlení, takže můžu sedět s vysílačem před televizí nebo monitorem a prozkoumávat vedlejší místnost. Bohužel v panelákovém bytě mám potíže s rušením jak kamery, tak i samotného řízení. Železobetonové zdi totiž pro rádiové vlny příliš prostupné nejsou. Ale i přes tento nedostatek bych si dovolil tvrdit, že je to "hodně roztomilá hračka".

Technické informace

Samotnou stavbu snad není nutné rozebírat, měl by ji zvládnout každý alespoň trochu technicky zdatný člověk. Pozastavil bych se u převodovky, ta sice vypadá složitě, ale opak je pravdou. Navíc je možné volit ze čtyř převodových poměrů, já jsem vybral 114,7:1 a zdá se to být optimální. Rychlost je slušná a zároveň zůstal zachován i dostatečný kroutící moment. Další poznámka se týká hnacích kol pásů, ty je lepší na osy rovnou přilepit, protože vnitřní šestihran se rychle opotřebuje a začnou se protáčet.

Při objednávání podvozku bohužel nebyla skladem doplňková horní paluba, takže jsem se rozhodl veškerý další montážní materiál sehnat sám. Šroubky, podložky a matky se dají nakoupit na váhu třeba v Hornbachu. Distanční sloupky nebo vhodné kousky plastu jsem ale hledal marně. Nakonec jsem zašel do GM Electronic, kde se mi podařilo vybrat obojí. Nevýhodou ale je poněkud neladící zelená barva, takže určitě neuděláte chybu, pokud si s podvozkem koupíte hned i horní palubu.

  •  Délka: 200 mm (bez přečnívajících kabelů)
  •  Šířka: 107 mm
  •  Výška: 100 mm (bez antén)
  •  Hmotnost: 620 g (včetně akku a 9V baterie)
  •  Pohon: 2x motor velikosti 130
  •  Akku pack: 5x NiMH 1100 mAh (6V)
  •  Napájení kamery: 9V baterie
  •  Provozní frekvence: řízení 40 Mhz, kamera 2,4 GHz

Pár slov na závěr

Už na první pohled je jasné, že možnosti využití podvozku jsou široké a fantazii se meze nekladou. Dálkové ovládání je asi základ, ale určitě by byla zajímavá instalace desky s mikroprocesorem, která by zajistila řízení. K tomu pár senzorů, kameru můžeme ponechat a máme perfektní robotické vozítko. No, tak snad někdy příště!

- Stránka vytvořena 30. srpna 2009 -