Mindstorms NXT - novinky

Od doby, kdy jsem napsal popis LEGO Mindstorms NXT, už uplynulo dost času a tak bych rád upozornil na novinky v této oblasti. V letošním roce se má navíc objevit nová verze, Mindstorms NXT 2.0, na toto téma už delší dobu probíhá diskuze na fóru Kostky.org, takže pokud Vás zajímají nějaké předběžné informace, koukněte.

A ještě jeden velmi důležitý odkaz musím uvést hned ze začátku, firma LEGO totiž uveřejnila podrobnou technickou dokumentaci Mindstorms NXT. Jako u většiny stránek, na které budu odkazovat, je samozřejmě nutná znalost angličtiny.

Aktualizováno 4.3.2009

Bricx Command Center

Pokud Vám pomalý originální software, určený dětem, už leze na nervy, je čas na změnu. Volně stažitelný Bricx Command Center můžu doporučit jako plnou náhradu. Výrazně rozšiřuje možnosti programovaní a správy NXT. Ovšem pozor, nic není zadarmo, používá jiný programovací jazyk (např. NXC nebo NBC) a také úplně jiný způsob zadávaní příkazů. Píšou se ručně, žádné přetahování ikonek, takže člověk potřebuje čas, než se všechno naučí. Ale s programem získáte i podrobnou dokumentaci a různé návody, které Vám první pokusy usnadní. Kdo má nějaké zkušenosti s klasickým programováním, tomu určitě bude tento způsob příjemnější. Výhodou jsou i nízké nároky na výkon PC.

Bricx Command Center 3.3 Bricx Command Center 3.3

FunkNXT

Na internetu se mi podařilo objevit další JAVA aplikaci pro ovládání NXT pomocí mobilu. Jmenuje se FunkNXT a můžete si ji volně stáhnout z těchto stránek.

Funkce aplikace:

 •  Čtení informací ze senzorů: U světelného a zvukového zobrazí RAW hodnotu, pro ultrazvukový odpovídá hodnota vzdálenosti v centimetrech, dotykový má dvě hodnoty - pressed (stisknuto) a released (uvolněno).
 •  Ovládání všech tří motorů: Na výběr jsou tři režimy, viz možnosti nastavení.
 •  Možnosti nastavení: Výkon motorů, způsob řízení (jednoduchý, diferenciální, diferenciální s reverzem), mód světelného senzoru (pasivní nebo aktivní).

K aplikaci je přiložen Readme soubor s instrukcemi pro instalaci a používání, na Nokii 6233 vše funguje bez problémů.

NxtRICeditV2

Tak tento název Vám pravděpodobně moc neřekne, ale sám jsem byl překvapen, jak šikovný program se za ním skrývá. Jedná se o editor grafických souborů ve formátu RIC, které umí NXT zobrazit na displayi. V kombinaci s NXC/NBC programovacím jazykem je to velmi silný nástroj, pomocí kterého můžete plně využít display NXT. Více informací najdete na oficiálních stránkách. Sám jsem zatím ještě neprozkoumal všechny možnosti programu, spíš jen základy, takže časem se tu možná objeví nějaký podrobnější popis.

NxtRICeditV2

LEGO Digital Designer

Na program pro "virtuální" stavění pomocí PC už jste možná narazili například na stránkách firmy LEGO. Od verze 1.6 nabízí i Mindstorms NXT díly (motory, senzory atd...). Z takto postaveného Mindstorms modelu samozřejmě nic moc nemáte, ale může se to hodit například pro počítačovou prezentaci modelu, vytvoření stavebního návodu a atd. Stažení programu

LDDScreenShot1.png (115922 bytes)

Aktualizace originálního softwaru

Veškeré aktualizace najdete na stránkách technické podpory. Mimo jiné novou verzi firmwaru pro řídicí jednotku a programové bloky pro použitích senzorů a motorů ze starého Mindstorms přes redukci.

Doplňky ke stavebnici

Kromě senzorů, které obsahuje originální stavebnice 8527, si můžete dokoupit další, vyrábí je americká firma HiTechnic. Bohužel je nemám vyzkoušené, takže využívám pouze oficiálních informací.

 •  Gyroskop - jednoosý analogový gyroskop, měří směr a úhel náklonu robota v rozsahu +-360°
 •  Kompas - funkci myslím není třeba složitě vysvětlovat - umožní robotovi orientaci podle magnetického pole země
 •  Senzor barev
 •  Akcelerometr - měří zrychlení robota v rozmezí -2g až +2g
 •  IR Senzor - umožní komunikaci se starou řídicí jednotkou RCX a také řídit LEGO modely ovládané pomocí IR. Mám na mysli například vlaky, velmi zajímavá je také spolupráce s Power Functions. Standartní PF ovladač totiž neumožňuje proporcionální řízení, přestože přijímač má 7 rychlostí! Kombinace Mindstorms a Power Functions ukrývá, dle mého názoru, obrovský potenciál.
 •  Slučovač (multiplexor) dotykových senzorů - díky této krabičce můžete na jeden port NXT připojit až čtyři dotykové senzory.
 •  EOPD Senzor měření vzdálenosti - pomocí detekce odrazu světla měří vzdálenost objektů (do 30 cm).

Následující doplňky jsou určeny pro fotbal robotů, podrobnější informace o něm najdete na robocupjunior.org:

 •  Senzor pro vyhledání IR signálu - míč vysílá IR signál, senzor tedy použijete pro vyhledání míče
 •  IR fotbalový míč - průměr 75 mm, napájení - 4 mikrotužkové baterie, vysílání IR signálu zajišťuje 20 IR LED diod

>> Programové bloky pro obsluhu nových senzorů i s instrukcemi k instalaci jsou ke stažení na stránkách firmy HiTechnic.

 •  Další neoficiální senzory najdete na stránkách Mindsensors.com
 •  Jako poslední bych rád uvedl ještě jednu užitečnou věcičku - redukci pro připojení senzorů a motorů ze starého Mindstorms Robotics Invention System.

Podrobnější popisy v češtině naleznete na stránkách firmy EDUXE. Rovněž si tam vše můžete objednat a nechat poslat. Mám s nimi dobré zkušenosti, jejich nabídka LEGO náhradních dílů a doplňků je slušná, ovšem ceny bývají bohužel trochu vyšší.

Odkazy