LegoBot

Tento robot vznikl původně pouze jako výsledek snahy vyzkoušet funkčnost mé řídicí jednotky Robot Control Board. Neměl jsem prostě poruce žádný podvozek a tak jsem ho postavil z Lega. Vybavil jsem ho ultrazvukovým dálkoměrem SRF05, který je navíc uchycen na modelářském servu, aby s ním šlo otáčet. LegoBot pomocí tohoto senzoru detekuje překážky a pak zhodnotí, na kterou stranu bude lepší se vydat, kde má více volného prostoru. Samozřejmě spolehlivost této metody má své omezení, takže jsem na boky přidal i dva aktivní nárazníky z mikrospínačů. Díky nim robot pozná, že narazil do překážky, kterou přehlédl.

Nakonec přibyl i jednoduchý senzor pro sledování čáry, který jsem navrhl ze tří reflexních optočlenů CNY70. Detail senzoru zachycuje poslední fotografie. Robota pohání dva Lego 9 V motory (označení 43362). Napájení zajišťuje šest tužkových akumulátorů.

Na tomto videu se LegoBot snaží předvést jako stopař - sleduje černou čáru na bílém podkladu. Je sice dost těžkopádný a senzor detekující čáru zase moc jednoduchý, ale funguje to! Navíc robot natáčí ultrazvukový senzor podle směru jízdy a dokáže tedy objevit v cestě stojící překážku. Pokud by ji snad nezaregistroval, situaci ještě mohou zachránit dotykové nárazníky.

- Stránka vytvořena 7. února 2012