Osvětlení LEGO vlaků

Určitě budete souhlasit, že osvětlený vláček má prostě své kouzlo. Obvykle můžeme použít originální žárovky, ale přiznejme si, že to není ono. Proto jsem se rozhodl vyrobit osvětlení z LED diod. Finanční investice je malá, součástky se dají nakoupit za několik desetikorun. Spíše to chce dostatek trpělivosti, šikovné ruce a dobré nářadí. Samozřejmě musíme také vyčlenit kostky, které jsme ochotni obětovat pro umístění diod a vypínače. Použití nože a vrtačky je totiž dost drastické, ovšem výsledek za to určitě stojí. A než se pustíte do práce, nezapomeňte vše dobře naplánovat, zjistit v závěru, že některý kablík je moc krátký a podobně, by určitě nebylo příjemné.

Součástky a zapojení

  •  Box na baterie - nejlépe co nejmenší, takže se výborně hodí ten na dvě AAA baterie
  •  LED diody - pro podobné použití stačí průměr 3 mm, barvu a svítivost vybereme podle účelu
  •  Odpory (rezistory) - k rozsvícení LED diod stačí malý proud, naopak příliš velký by je zničil, případně výrazně snížil životnost. Pro napětí 3V je vhodné použít přibližně 100 Ω rezistor.
  •  Vypínač - opět záleží na tvaru a velikosti, aby nám pak ve vláčku nezabíral moc místa.
  •  Vodiče - pečlivý výběr se rozhodně vyplatí, měly by být tenké a dobře tvarovatelné.
Schéma zapojení

Diody zapojujeme paralelně. Výsledný obvod by měl vypadat přibližně jako na schématu vpravo.

Možná, stejně jako já, narazíte na jeden drobný problém. Diody s vyšší svítivostí dokážou někdy okolní LEGO kostky "prosvítit", zejména se to týká kostek bílých, žlutých a pod. Rozhodně to pak nevypadá dobře. Řešením je například zařazení většího rezistoru, což sníží svítivost. Lepší se mi zdá ale zatáhnutí diody do černé bužírky, takže světlo bude vycházet pouze požadovaným směrem.

Fotogalerie

Na obrázcích můžete vidět hotové osvětlení pro lokomotivu Santa Fe. Kromě předního světla jsem se rozhodl přidat diody navíc i do kabiny, výsledkem je celkem pěkný řídicí pult strojvůdce.

Osvětlení pro lokomotivu Osvětlení pro lokomotivu Zapnuté osvětlení Pohled na kabinu strojvedoucího

Časem jsem dodělal osvětlení do všech tří vlaků, které mám, proto přidávám další fotky. Pyšný jsem zejména na černožlutý expres, který má světla i ve vagonech.

Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky Osvětlené vláčky