Laserová závora

Asi každý se už někdy setkal s laserovým ukazovátkem a není třeba rozebírat, že se nejedná jen o nudnou pomůcku pro prezentace. Laser má totiž velké možnosti využití a dají se s ním provádět i různé vylomeniny. Proto jsem v GM Electronic zakoupil malý laserový modul, který je narozdíl od hotového ukazovátka univerzálnější. Za sto korun jsem nečekal žádné zázraky, ale byl jsem velmi mile překvapen. Modul je stavěný na napětí 3V a po připojení na dvě AAA baterie svítí opravdu skvěle. Rád bych dodal, že při pokusech s laserem byste měli dodržovat běžné bezpečnostní zásady, nesvítit do očí sobě, jiným osobám ani zvířatům.

Jako první využití mě napadla závora, kterou všichni známe z přehnaně akčních amerických filmů. Stačí namířit laser přesně na světelný senzor a naměřené hodnoty okamžitě vyskočí na maximum. Pokud dojde k přerušení paprsku laseru (např. osobou nebo předmětem), senzor už zaznamená jen okolní světlo a hodnoty budou výrazně nižší. Pro tento případ lze naprogramovat libovolnou reakci, třeba zvukový alarm a podobně. Kromě samozřejmých obrázků nabízím i video (8Mb, wmv) - pokud paprsek laseru přeruším rukou, display NXT se změní ze smajlíka na výhružný vykřičník. Aby se mi celý experiment vešel do záběru, zvolil jsem malou vzdálenost mezi laserovým modulem a senzorem. V praxi jste pak omezeni jen schopností trefit se laserem přesně do senzoru a zafixovat tuto polohu, což třeba z takových tří metrů už může být celkem problém.

Laserový modul, k napájení slouží dvě AAA baterie Testovací konstrukce laserové závory Světelný senzor Zabudovaný laserový modul

- Stránka vytvořena 4. dubna 2009 -