Joystick

Už to bude nějaký ten pátek, kdy jsem začal experimentovat s připojením potenciometru k řídicím jednotkám RCX a NXT. Pokud máte zájem o více informací, navštivte stránku Výroba vlastních senzorů. První konstrukce byla trochu neohrabaná, takže jsem vytvořil novou, mnohem lépe použitelnou v praxi. Navíc jsem vynechal 300Ω rezistor zapojený sériově s potencimetrem, který byl zbytečný. Výsledek si prohlédněte na obrázku pod textem. Výroba není nijak složitá, stačí pilníkem upravit dva LEGO dílky, kapka lepidla, trocha pájení a je hotovo. Bohužel jsem zapomněl nafotit postup, ale myslím, že to snad ani není nutné.

Aby připojení k NXT bylo pohodlné, obětoval jsem originální kabel a vyrobil z něj redukci. Pro taková jednoduchá zapojení stačí pouze dvě žíly kabelu - bílá a černá. Ostatní by samozřejmě neměly jen tak trčet ven, takže jsem vše na závěr zatáhl do teplem smrštitelné bužírky. Stručný postup výroby zachycují další fotky níže.

Protože potenciometr se dá výborně použít k přesnému snímání polohy (otočení), stavba joysticku se přímo nabízí. Potřeba jsou dva potenciometry, jeden pro osu x a druhý pro osu y. Následující konstrukce slouží k testování a předvedení schopností - pomocí žluté páčky pohybujete zaměřovačem na displayi NXT.

Vzhledem k tomu, že NXT nabízí čtyři vstupní porty, bylo by možné připojit rovnou dva joysticky. Dle mého názoru by se tak dal vytvořit poměrně slušný programovatelný ovladač nějakého robota. Snad se mi časem podaří něco takového i zrealizovat.

- Stránka vytvořena 22. března 2009 -