Buldozer 8275

Dle mého názoru se jedná o velmi zajímavou LEGO Technic stavebnici, koupě, stavba a seznámení s buldozerem tento názor potvrdily. Už přední strana krabice láká na dálkové ovládání, ano, řeč je o nových Power Functions prvcích.

Power Functions

Stavebnice obsahuje: ovladač, dva přijímače, dva velké motory, dva malé motory a samozřejmě box na baterie. Jak přijímače, tak i vysílač jsou vybaveny posuvným přepínačem pro výběr kanálu, na kterém mají komunikovat (jsou celkem čtyři). Z toho vyplývá, že teoreticky můžete najednou použít až čtyři přijímače. (Ovládaní zajistí i jen jeden ovladač, musíte ale přepínat kanály) Každý přijímač obsluhuje dva motory, tedy celkem osm motorů!!! To už umožňuje stavět hodně složité stroje.

Když se podíváme podrobněji zjistíme, že ovládání využívá infračerveného světla (stejný princip jako u ovladače TV) a motory je možné reverzovat. Co to znamená? První fakt omezuje dosah - pokud bude mezi přijímačem a vysílačem překážka, nebude fungovat (vyjímkou je vhodné prostředí, kde dojde k odrazu paprsku). Nad druhou informací můžeme zajásat, díky reverzu můžeme nastavit, jakým směrem se bude točit motor při dané výchylce ovladače. Ještě bych dodal, že ovládání není proporcionální - motory jedou naplno a nebo vůbec, nelze regulovat rychlost. Zajímavé je, že ve skutečnosti má přijímač dokonce sedm rychlostí! Ale bohužel jednoduché konstrukční řešení vysílače znemožňuje jejich využití. Východisko nabízí kombinace s Mindstorms (viz část o doplňcích).

Motory, přijímače i box na baterie jsou samostatné, dobře provedené a snadno zabudovatelné. Celková variabilita je velká, navíc by měly být k sehnání i prodlužovací kabely a redukce na starý 9V systém. Osobně proto považuji Power Functions za velký skok kupředu.

Pokud potřebujete více informací, neváhejte navštívit tyto stránky. (nutná je znalost angličtiny)

Hratelnost

Navíc vše, o čem jsem psal výše, je zabudováno do povedeného modelu buldozeru. Dva velké motory zajišťují pohon pásů a dva menší pak zbylé funkce - zvedání radlice a zadního drapáku. Co mě u buldozeru ohromilo a myslím, že nejsem jediný, jsou jízdní vlastnosti. Jezdí opravdu svižně a pásy dovolují dokonalé manévrování, člověk si s ním perfektně vyhraje. Za nedostatek považuji povrch pásů z hladkého plastu - na koberec jsou sice skvělé, ale na plovoucí podlaze nebo kachličkách samozřejmě prokluzujou. Kromě fotografií hotového buldozeru připojuji i fotky před a během stavby. Složení mi trvalo asi 6 hodin a nenarazil jsem na žádný problém.

Fotogalerie

Na závěr bych rád dodal, že výše uvedený text je pouze mým subjektivním dojmem a názorem na produkt společnosti LEGO, oficiální informace a popis najdete na jejich webových stránkách.

Josef Navrátil

- Stránka vytvořena 31. července 2008 -